محاسبه درصد
%
لطفا همه فیلدها را پر کنید.
نتیجه
برابر است با

محاسبه درصد

این محاسبه‌گر ابزاری است که توسط آن می‌توانید درصد خاص از یک عدد را حساب کنید. به عبارت دیگر، این ابزار به شما کمک می‌کند پاسخ سوال «X درصد از عدد Y چند می‌شود؟» را محاسبه نمایید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است که دو مقدار را وارد کنید. عدد اول درصدی است که قصد محاسبه آن را دارید و مقدار دوم هم عددی است که درصد مورد نظر شما طبق آن به دست می‌آید. پیشنهاد می‌کنیم که اعداد و درصدهای مختلف را درون محاسبه‌گر وارد کرده و از سرعت و استفاده آسان از آن لذت ببرید. با این کار می‌توانید با نحوه محاسبه درصد هم آشنا شوید.

درصد چیست؟

درصد یا Percent یک روش برای نشان دادن نسبت بدون بعد بین دو عدد است. درصد در ریاضیات با علامت % نشان داده می‌شود. استفاده از درصد در رشته‌های مختلف بسیار کاربرد دارد چرا که به وسیله آن می‌توان خیلی راحت و قابل فهم مقدار فراگیری یک پارامتر را در مجموعه نشان داد.

یک درصد به معنای یک واحد از 100 واحد هم اندازه است. همانطور که گفته شد درصد با علامت % نمایش داده می‌شود، اما راه‌های دیگی هم برای نمایش آن وجود دارد. به عنوان مثال همه این موارد به معنای 5 درصد می‌باشند:

 • 5%
 • 5 pct
 • 0.05
 • 5/100

از درصد معمولا به تنهایی استفاده نمی‌شود. به عبارت دیگر درصد بیشتر زمانی به کار می‌رود که بخواهیم پاسخ سوال «یک عدد نسبت به عدد دیگر چقدر بزرگ است؟» را بدهیم. یک مقدار موضوع را راحت‌تر و قابل لمس کنیم. چیزی را تجسم کنید که همه دوست دارند، مثلا یک بسته بزرگ شکلات. حالا می‌خواهیم جواب این سوال را پیدا کنیم: %40 از 20 چند می‌شود؟ 40 صدم 20 می‌شود پاسخ این سوال، پس اگر ما 20 شکلات را به 100 قسمت مساوی تقسیم کنیم، 40 قسمت از آن‌ها برابر است با %40 از 20 شکلات. محاسبات ریاضی آن هم به این شکل است: 20 * 40/100 = 8. بنابراین 40 درصد از 20 شکلات برابر است با 8. اگر همین مقادیر را در محاسبه‌گر ما وارد کنید نیز به همین پاسخ می‌رسید.

نحوه محاسبه درصد با فرمول

دوباره به مسئله شکلات بر‌میگردیم، سه قسمت سوال را نام‌گذاری می‌کنیم: درصد (percentage) شکلات‌ها که برابر با %40 است، بسته کامل (whole) شکلات‌ها که حاوی 20 شکلات بوده و تعداد مورد نظر (part) ما که برابر با 8 است. برای محاسبه هر یک از قسمت‌های این سوال می‌توانیم از فرمول‌های زیر استفاده کنیم:

فرمول محاسبه درصد: percentage = 100 * part / whole که پاسخ سوال «چه درصدی از 20 برابر 8 است؟» را محاسبه می‌کند.

فرمول محاسبه تعداد مورد نظر: part = whole * percentage / 100 که پاسخ سوال «40 درصد از 20 چند است؟» را محاسبه می‌کند.

فرمول محاسبه تعداد کامل: whole = 100 * part / percentage که پاسخ سوال «اگر 8 مقدار 40 درصد باشد، 100 درصد چند می‌شود؟» را محاسبه می‌کند.

به همین سادگی. با داشتن فرمول‌های بالا می‌توانید بیشتر سوال‌های مربوط به درصد را پاسخ بدهید. البته ابزار ما همین کار را بدون دردسر و راحت‌تر برای شما انجام می‌دهد.

یکی از مثال‌ها برای درک بهتر درصد این است که درصد برد تیم مورد علاقه‌تان را در فصل گذشته محاسبه کنید. این کار را می‌توانید با فرمول‌های ذکر شده انجام دهید. البته ما یک ابزار اختصاصی برای این کار طراحی کرده‌ایم که توسط آن می‌توان درصد پیروزی یک تیم در فصل گذشته را محاسبه نمود.

برخی از کاربردهای درصد

به کمک ابزار محاسبه درصد سایت آریاکیت و به طور کلی فرمول‌های درصد، می‌توان در موارد زیر محاسبات را به راحتی انجام داد:

 • محاسبه نمره در یک آزمون تستی
 • محاسبه تخفیف درصدی محصولات مختلف
 • محاسبه درصد کمیسیون مشاور املاک
 • محاسبه عملکرد تیم‌های ورزشی
 • محاسبه محدوده‌های ضربان قلب
 • محاسبه سود حاصل از یک معامله
 • و …
فهرست