محاسبه چربی بدن
سانتی متر
کیلوگرم
لطفا همه فیلدها را پر کنید.
نتیجه
درصد چربی بدن
درصد
وزن بافت چربی بدن
کیلوگرم

محاسبه چربی بدن

ابزار محاسبه چربی بدن ابزاری است که به شما کمک می کند تخمین بزنید که چند درصد از کل وزن بدن شما چربی است. اگر تا به حال از خود پرسیده اید که درصد چربی بدن شما چقدر است، این محاسبه‌گر ابزاری درست برای یافتن این موضوع است.

ترکیب بدن انسان

بیش از 98 درصد از بدن انسان از شش عنصر تشکیل شده است: اکسیژن، کربن، هیدروژن، نیتروژن، کلسیم و فسفر. پتاسیم، گوگرد، سدیم، کلر و منیزیم مسئول تقریباً 1٪ دیگر هستند. اینها 11 عنصر مهم هستند.

در مورد مولکول ها، متداول ترین مولکول در بدن انسان آب است که حدود 65 درصد جرم را به خود اختصاص می دهد و پس از آن پروتئین ها و لیپیدها قرار دارند. مولکول های دیگری که درصد جرم مناسبی دارند هیدروکسی آپاتیت، کربوهیدرات ها و اسیدهای نوکلئیک هستند.

چربی بدن چیست؟

منظور از چربی بدن در واقع بافت چربی است. عملکرد اصلی آن ذخیره انرژی به شکل لیپید است، اما بدن شما را نیز محافظت و عایق می کند. بدن شما دو نوع چربی را ذخیره می کند: چربی ضروری و ذخیره سازی بدن. اولی برای حمایت از زندگی و عملکردهای تولید مثل ضروری است. چربی ضروری بدن برای زنان به دلیل عملکردهای هورمونی و فرزندآوری به میزان قابل توجهی بیشتر است. چربی ذخیره شده بدن، توده چربی انباشته شده اضافی است. البته این بدان معنا نیست که این نوع چربی بدن غیر ضروری است – بخشی از آن از شکم و اندام های داخلی شما محافظت می کند.

چگونه چربی بدن را محاسبه کنیم؟

شما می توانید ترکیب بدن خود را با محاسبه گر درصد چربی بدن ما تخمین بزنید. به یاد داشته باشید که هیچ ماشین حسابی، هرچند پیچیده، نمی تواند جایگزین ویزیت در مطب پزشک شود. شما باید این نتیجه را به عنوان یک تخمین تقریبی در نظر بگیرید. این ابزار فقط می تواند به شما بگوید که درصد چربی بدن شما چقدر است، اما اگر نتیجه کمی با مقدار توصیه شده متفاوت باشد، دلیلی برای وحشت وجود ندارد.

برای محاسبه درصد چربی بدن، باید داده های زیر را داشته باشید:

  • سن و جنسیت
  • وزن: به سادگی خود را وزن کنید. دقیق ترین نتیجه را با وزن کردن خود در صبح، قبل از صبحانه و بدون لباس به دست خواهید آورد.
  • قد: صاف بایستید و فاصله کف تا بالای سر را اندازه بگیرید. به یاد داشته باشید – بدون کفش!

هنگامی که تمام داده ها را جمع آوری کردید، می توانید همه آنها را در ماشین حساب چربی بدن وارد کنید. فرمول این محاسبه‌گر توسط انجمن دیابت آمریکا تایید شده است. بر روی 6510 نفر آزمایش شد و خطای تخمینی 4.66٪ را نشان داد.

به یاد داشته باشید، به دلیل انواع مختلف بدن، تخمین ممکن است 100٪ دقیق نباشد! به عنوان مثال، یک فرد بسیار عضلانی دارای وزن و BMI بالایی خواهد بود، اما نمی توان گفت که چنین فردی چاق است.

آیا درصد چربی بدن من طبیعی است؟

هنگامی که درصد چربی بدن خود را محاسبه کردید، باید آن را با مقادیر توصیه شده مقایسه کنید. لیست زیر از شورای ورزش آمریکا می آید و میانگین درصدها را در گروه های مشخص نشان می دهد.

  • چربی ضروری: 10 تا 13٪ (زنان)، 2 تا 5٪ (مردان)
  • ورزشکاران: 14 تا 20 درصد (زنان)، 6 تا 13 درصد (مردان)
  • تناسب اندام: 21 تا 24٪ (زنان)، 14 تا 17٪ (مردان)
  • متوسط: 25 تا 31 درصد (زنان)، 18 تا 24 درصد (مردان)
  • چاق: 32%+ (زنان)، 25%+ (مردان)

این داده ها به این معنی است که اگر درصد چربی بدن شما کمتر از 31 درصد برای زنان و 24 درصد برای مردان باشد، در محدوده متوسط قرار دارید و جای نگرانی ندارید. سطوح بالاتر چربی بدن ممکن است برای شما خطرناک باشد.

فهرست